Jdi na obsah Jdi na menu
 


07.10.2007 10:10 - + Hračky a výcvikové pomůcky - trvalý odkaz

Správné hračky

Dva psi si hrají ve vodě s plovoucí a přetahovací hračkou KONG TRAINING DUMMY

K tomu ovšem musíme štěně vhodnou hračkou vybavit, v jiném případě se o to postará sám, což ale žádný páníček neuvítá s nadšením. Nehledě na to, že i pokud obětujete starou bačkoru, jen těžko příště vašemu pejskovi vysvětlíte, že ta nová na hraní není. Vybíráte-li tu správnou hračku ve specializovaných (zvířecích) obchodech ještě není vyhráno. I toto má svá určitá úskalí na která je potřeba se zaměřit. Na co tedy při výběru nezapomenout?

Materiály

Hračka by měla být vyrobena z pevného materiálu tak, aby ji pes nemohl během několika málo minut rozkousat. Ale nesmí být ani tak tvrdá, že by mohla psa poranit při rozkousání (např. pevné, lámavé umělé hmoty). Pes dokáže hračku s dlouhou vytrvalostí a intenzitou žvýkat, proto musí být vyrobena ze zdravotně i hygienicky nezávadného materiálu, který je pro tyto účely určen. Zároveň nesmí být složena z několika dílů, které by pes mohl jednoduše oddělit a spolknout (to platí i pro oblíbené pískací hračky). Povrchová úprava hraček nesmí být taková, aby se z ní při žvýkání uvolňovaly toxické látky (a buďte si jisti, že se žvýkání nevyhnete). Nevhodné jsou pro psa také hadrové hračky, které záhy rozžužlá a roztrhá.

Velikosti

I velikost plemene je rozhodující při výběru vhodné hračky. Každý pes má jinou velikost tlamy a je potřeba dbát na to, aby hračku kterou vyberete, nemohl váš pes spolknout. Většina hraček je totiž vyrobena z nestravitelného materiálu. Malému plemeni ovšem nepořídíme nic těžkého či velkého, není účel aby hračku vláčel stěží za sebou, vůbec by jej nezaujala. Většina psů má ráda hru s míčkem, ale nikdy nedávejte svým psům míčky příliš malé, které mohou například při chytání ""v letu"" snadno spolknout. Oblíbené mezi psy jsou také speciální pískací hračky, ale u větších plemen je dobré je využívat pouze jako pomůcku při výchově psa, protože tyto hračky jsou většinou z měkkého materiálu, pes je může roztrhat a některé části spolknout, což pro něj rozhodně není zdravé. Také si uvědomte, že tyto hračky vyluzují zvuky, které mohou být nepříjemné vám, i když vaše štěně z nich má obrovskou radost.

Tvary

Ač se vám to může zdát zanedbatelné, i tvar hračky je při výběru velmi důležitý a ne vše je vhodné pro každého. Především nesmí mít hračka ostré hrany a nevhodný tvar hračky se může psovi také snadno vzpříčit mezi zuby.

Žvýkací hračky

Mezi hračky lze zařadit i žvýkačky pro psy. Jsou také velice oblíbené, zvláště u štěňat, která velmi ráda žvýkají a zároveň jim to usnadňuje výměnu zoubků. Tyto žvýkačky jsou vyrobeny ze surové kůže, ve všech možných tvarech, velikostech, ale také různých chutí, aby byly pro psy přitažlivé. Některé žvýkačky také obsahují látky, které odstraňují zubní kámen a mají čistící účinky. Je tedy jen na vás, abyste svému pejskovi vybrali takovou žvýkací hračku, která mu nejvíce vyhovuje velikostí a chutí. Tyto pochoutky by však pes neměl dostávat příliš často, protože většinou nejsou přínosem k vyvážené stravě, ale používejte je spíše jako odměnu při výcviku.

Výběr je veliký a z takového množství jistě vyberete nejen hračky pro štěňata, ale oblíbené jsou také u dospělých či starších psů.

26.08.2007 16:47 - + Hračky a výcvikové pomůcky - trvalý odkaz

Výcvikové pomůcky

Jako výcvikové pomůcky budete zpočátku užívat pouze obojku a vodítka. Pro štěně postačí lehký, úzký, kožený obojek, jehož velikost musí být taková, aby štěněti nebyl ani příliš těsný, ani příliš volný. Správnou velikost obojku poznáte tak, že za něj volně vložíte dva prsty. Pro výcvik dospívajícího psa středního a velkého plemene je vhodné si opatřit stahovací obojek, pro malá a trpasličí plemena postačí i nadále obojek kožený. Stahovací řetízkový obojek by neměl být příliš úzký a měl by mít větší vůli, než obojek kožený, asi 5 cm. Rozhodnutí pro používání stahovacího obojku je však na vás, někteří psi jej nepotřebují, a při nesprávném používání můžete dokonce psovi ublížit. Obecně platí, že stahovací obojek by se měl použít pouze v případě, že pes nevykonává určitý úkon na daný povel. V žádném případě nemůžeme doporučit použití ostnatého obojku, pokud psa vychováváte systematicky a důsledně, není tato drastická pomůcka zapotřebí.

Vodítka byste si měli opatřit dvě, jedno normální délky, tedy asi 2 metry, a jedno prodloužené, asi desetimetrové. Vodítko by mělo být 1,5 – 2 cm široké a na konci opatřené karabinou z nerezavějícího materiálu.

zdroj.

26.08.2007 16:43 - + Hračky a výcvikové pomůcky - trvalý odkaz

Výběr hračky

K dobrému vývoji každého štěněte patří hra. Nejlepší variantou samozřejmě je, když si se svým pejskem hrajete vy, jeho majitel. Avšak jsou chvíle, kdy zrovna nemáte čas nebo pes musí zůstat sám doma, a štěně si musí hrát samo. K tomu mu ovšem musíte obstarat hračky, protože jinak si ke hraní a kousání najde v domácnosti něco sám. Každá hračka však není pro vašeho čtyřnohého miláčka vhodná, je důležité se zamyslet nad jejich výběrem. Na trhu je velmi mnoho speciálních hraček, které jsou vhodné nejen pro štěňata, ale mají je ve velké oblibě i dospělí či starší psi.

zdroj.