Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co všechno může být

Tradiční vařená potrava:

...má stále ještě své zastánce. Vždyť pes je přece pořád ještě masožravec. Chovatelé, majitelé i veterináři stále vedou spory, která potrava je pro psa „psovitější.“ Jenže zajistit dnes kvalitní maso není zrovna levné. Chceme-li dobře nakrmit např. štěňata velkých plemen, u kterých (a nejen u těch) je poměr masa k příkrmům 2 : 1, než u dospělého psa (1 : 2). Tak je to poměrně citelná spotřeba. Proto si asi budeme muset zajistit na jatkách nebo u řezníka výhodné známosti (minimálně tak do 1 roku věku psa). Budeme-li krmit odpady, musíme je bezpodmínečně vařit (to zase ztratí živiny) a pro štěně z hlediska výživy nemusí být zrovna vhodné (podle toho jaké maso máme zrovnak dispozici).

Někteří odborníci doporučují tradiční stravu alespoň štěňatům především malých plemen. To je pro nás snadněji splnitelné, protože štěňátka mají podstatně menší spotřebu a rychleji dospívají (nižší spotřeba masa). Doba ale pokročila, a tak i pro malá plemena se vyrábí dobře stravitelná suchá strava, kterou psík může chroupat bez zdravotních následků v dospělosti (nemoci ledvin nebo slinivky). Bez toho, aniž bychom měli špatné svědomí, že psa šidíme „jen“ granulemi.

Náš pes vařenou baštu v danou chvíli jistě ocení, ale určitě nečekejme nějaký vděk za to shánění a vaření. Do nákladů musíme započítat i energie na skladování a vaření masa, příkrmy, vitamínové přípravky nebo výběr vhodných skladovacích prostor (mražák). K sestavení optimálního receptu musíme znát kalorickou hodnotu a alespoň základní obsah živin jednotlivých použitých surovin. Současně také energetickou potřebu psa (např. jestli je to štěně, pracovní pes nebo březí fena), kterého chceme nakrmit.

K sestavení tradiční krmné dávky se nejčastěji používají tyto suroviny - hovězí, drůbeží maso, hovězí nebo vepřové srdce, ledviny, plíce, předžaludky, méně maso rybí a vepřové, těstoviny, rýže, ovesné vločky, ze zeleniny mrkev a v malém množství i brambory, mléko (podle snášenlivosti). Na doplnění můžeme psovi nabídnout bílé jogurty, tvaroh, vejce - vařené, celozrnné pečivo, piškoty, měkké části kostí, z ovoce např. jablka. Podle potřeby ke krmné dávce přidáváme např. vitamínové a minerální doplňky.


Suché krmení:

Od dob, kdy se u nás objevily první vlaštovky v podobě neatraktivních pytlů s ještě méně atraktivním obsahem, vývoj tzv. granulí výrazně pokročil dopředu...

Řada majitelů psů (zejména pracovních nebo sportovních) ráda přenechala sestavování náročného menu vědeckým pracovníkům ve speciálních laboratořích. Krmiva se zde testují na psech různých plemen (psi se věnují různým sportům apod.), takže výsledky se snadněji převádí do praxe. Jsou také typy suchých krmiv, jejichž obsah se sestavuje přímo podle doporučené receptury AAFCO (sdružení am. kontrolních úřadů pro výživu) na základě minimálních nutričních potřeb a dále se už nevylepšují. U takových musíme počítat i s tím, že je může náš pes špatně snášet, i když jsou v zásadě nezávadné.

V dnešní době je takový výběr granulovaných krmiv, že i zkušený chovatel má co dělat, aby měl alespoň trochu slušný přehled. Natož pak novopečený nic netušící majitel štěňátka.

Nejvíce oblíbené komerční krmivo nebo také nejčastěji používané je právě to suché. Obsahuje do 10% vody. Proti polosuchým je z hlediska obsahu živin i energie více koncentrované, ale může být např. proti konzervám hůře stravitelné a méně psům chutnat. U granulí si vlastně nekupujeme vodu, ale dodáváme ji až při krmení. Z 90% se vyrábí jako tzv. kompletní, takže k němu nemusíme chystat žádné příkrmy a doplňky. Ostatní jsou krmiva doplňková a většinou se používají jako přídavek pro žravé nebo obézní psy, aby se zasytili - v nabídce jsou různé druhy podle obsahu energie. Snadno se skladuje, skrmuje a pokud se budeme řídit návodem uvedeném na obale, tak náš pes bude vypadat přinejmenším dobře.

Ale jak to udělat - aby pes byl v dobré kondici za rozumný peníz?

Při výběru proto dodržujeme alespoň tyto zásady:

 • řídíme se věkem a plemennou příslušností (barva srsti, její délka) našeho psa - štěně (např. malé nebo obří), mladý pes, dospělý nebo starý pes
 • fyzickou zátěží našeho psa - chodí na běžné vycházky, kojí štěňata, běhá agility nebo chodí do služby jako zásahový pes
 • zdravím našeho psa - vzhledem k špatnému trávení nebo obezitě našeho psa, musíme někdy zvolit i určitý typ diety - k dostání většinou jen u veterinářů, kteří doporučí vhodný typ krmení i dávkování.
 • Někteří výrobci nabízejí i více řad svých krmiv např. standard, premium, natural. Jejich názvy korespondují s kvalitou - jednou z rozhodujících složek je i původ živočišných bílkovin.
 • Odlišná je i kvalita granulí mezi výrobci a na psovi to poznáme nejen tak, že mu chutnají (to mohou být pouze dobře zvolená ochucovadla nebo pes nenasyta), ale musí mít odpovídající množství pevných, malých a tmavých výkalů. Takto se můžeme alespoň částečně ujistit, že pes krmení dobře tráví. Po nějaké době se projeví další viditelné účinky správného výběru - dobrá kondice (radostný, dobře pohyblivý a osvalený pes, zdravá kůže, lesklá srst, apod.)
 • O jednotlivých výrobcích firem se máme možnost dozvědět od
  1. svého chovatele, který granulemi krmil i naše štěně
  2. ostatních chovatelů a majitelů psů
  3. veterinárních lékařů
  4. obchodníků s krmením
  5. z reklam v časopisech, televizi, na internetu apod.

Při nákupu

 • známe kategorii a zdravotní stav našeho psa
 • k výběru jsou k dispozici krmení pro: malá štěňata (malých i velkých plemen), mladé odrůstající psy velkých plemen, pro březí a kojící feny, dospělé psy bez zátěže, se střední zátěží, vysokou nebo pro psy obézní či se speciální dietou - rozlišení poznáme už na obale, kde bývají např. vyobrazená štěňata nebo psi v zápřahu
 • nekupujeme rozvážené krmení bez označení, i když za výhodnou cenu (na originálních obalech je uvedené nejen složení a dávkování, ale i doba skladovatelnosti)
 • můžeme koupit vzorek, který prodávající nabírá z originálního pytle - potřebujeme však znát název, složení a dávkování
 • řada výrobců nabízí své výrobky i v malém originálním balení 3 a 5kg
 • u nového krmení nebo při prvním výběru kupujeme jen vzorek vybraného krmení a podle reakcí našeho psa dokoupíme pak potřebné množství. Psovi nemusí krmení chutnat, může z něj mít průjem nebo dokonce zvracet.
 • vybrali jsme správně (pes krmení rád křoupe, má odpovídající výkaly a je v dobré kondici) a máme-li štěně většího plemene, vyplatí se určitě koupit větší tzv. ekonomické balení. Bývá cenově výhodnější než malé. V tuto dobu má štěně poměrně velkou spotřebu a běhat každý týden k obchodníkovi pro další sáčky není moc výhodné a také se nám může stát, že krmení nebude zrovna na skladě nebo ho někdo z rodiny prostě zapomene koupit. Myslet si, že mu dáme jiný druh krmení a nic se nestane je hrubá chyba.
 • při výběru věnujeme pozornost zadní straně obalu, kde jsou uvedené jakostní znaky, které potřebujeme znát - obsah sušiny a vody, bílkovin (i jaký mají původ), tuků, obilovin, zeleniny, vitamínů a dalších látek zlepšující trávení a využitelnost
 • neřídíme se jen cenou, ale např. i doporučeným dávkováním. Moc levná krmení proti jiným mohou mít dvojnásobné dávkování. Nebude to výhodné např. pro majitele psů chovaných ve městech (vzhledem k objemu a množství výkalů z dvojnásobné dávky) nebo pro sportovní a pracovní psy.
 • velikost granulí by měla ovlivnit také náš výběr - pro malá plemena menší velikost, pro velká větší granule (předcházíme tak u psa zbytečnému hltání granulí a napomáháme přirozenému čištění zubů)
 • na závěr volíme krmení běžně dostupné - nespoléháme se na mimořádnou akci nebo výprodej, abychom ho pak nemuseli shánět nebo po krátké době přecházet na jiné krmení

Polosuché krmení:

Obsahuje kolem 30% vody. Tato krmiva osahují více konzervačních látek. Kromě nich, pro zvýšení chutnosti a zpracovatelnosti, se do nich přidávají i cukry nebo sirupy. Vzhledem k vyššímu obsahu vody mají nižší obsah živin ve stejném množství jako např. krmiva suchá. Naopak právě proto, jsou pro psy chutnější a stravitelnější. U nás není velký výběr těchto krmiv pro psy a nabízená jsou více jako krmiva doplňková nebo kompletní krmení pro kočky.


Konzervované krmení:

Obsahuje kolem 75% vody. Nejvíce se blíží přirozenému krmení - masu. Protože je přece jen konzervované (většinou tepelně), část živin se při tomto procesu přece jen ztrácí. Kvalitní značky mívají tyto deficity doplněné (proto jsou také dražší). Na trhu je většinou nabízené jako kompletní v různých druzích (např. drůbeží, hovězí) - k těm ostatním pak přidáváme různé přílohy. Tento typ krmení může být zejména pro krmení velkých plemen finančně náročný. Dávkování bývá vyšší než u např. suchých krmiv.

Psí konzervy můžeme také využít při mimořádných situacích - např. na dovolené, u psů malých, kteří trpí nechutenstvím (ale jinak jsou zdraví) nebo u malých štěňat. Psi je totiž mají velmi v oblibě - jsou dobře ochucené, navoněné a pro svůj obsah vody i dobře stravitelné. Skladování neotevřených plechovek je snadné, ale po otevření je musíme (podle návodu na obale) rychle spotřebovat. Právě proto může být u trpasličích psů někdy výhodné menší balení.