Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výskok do náruče

Tento cvik se hodí jen pro tým, ve kterém psovod bezpečně unese psa v náručí. Těžko vám asi bude skákat do náruče čtyřiceti kilový ovčák nebo třeba.Bernský salašnický pes. Moje dobrmanka Sára tento cvik také neumí, protože já jejích 30 Kg živé váhy nedokážu bezpečně udržet. Můj druhý pes, váží pouze asi 18 Kg, s ním tento cvik zvládám bez obtíží.

Proto než přistoupíte k nácviku pečlivě zvažte, zda je tento cvik pro vás i psa bezpečný. V případě, že psa nechytnete může se on i vy zranit a navíc ztratíte psovu důvěru pro další trénink tohoto cviku.

Možností jak naučit psa, aby vám skočil do náruče je mnoho. Můžete psovi hodit do vzduchu pamlsek či hračku a ve skoku jej chytit. Tento způsob se hodí pro malé a lehké psy, takové které mají k psovodovy důvěru a zbytečně nezmatkují. A pro psovody s rychlou reakcí.

Ve chvíli kdy se vám pes ocitá v náručí, jej moc pochvalte.

Další možnost je psa rozdovádět tak, aby na vás radostně vyskakoval. Od toho je již také jen malý krůček k tomu, aby vám skočil do náručí. Jen se pes musí více odrazit. Pomoci si můžete tím, že si do pusy vezmete pamlsek, ideální je když o pamlsku pes ví. Máte tak volné ruce a když se vám poskakujícího psa povede chytit do náruče, odměňte jej pamlskem který máte mezi rty.

Pes se díky tomu bude snažit vyskočit co nejvýše, aby se k pamlsku dostal a vy máte volné ruce pro manipulaci se psem. Zpočátku si může pes cvik ulehčit tím, že se vám odrazí od stehen. Když se trochu přikrčíte bude to pro psa ještě jednoduší.

Pokud žádná z těchto možností nácviku vašemu psu nesedí jsou samozřejmě i další metody. Můžete psa nejprve naučit vyskočit vám na klín, když sedíte na židli. Postupně se ze židle pomalu zvedejte až se dostanete do úplného stoje.

I pro tento cvik musíte mít nějaký povel. Já osobně používám jako slovní povel pouze hop. Pes mi spíše reaguje na posunkový povel - rozpažení rukou. Tím se zároveň připravuji k tomu psa chytit.

Tento cvik můžete v sestavě využít tak že vám pes znenadání z místa vyskočí do náruče, často bývá sestava takto zakončena. Nebo jej můžete využít v dramatické části skladby a psa s rozběhem nechat skočit do vaší náruče. Takto cvik vypadá opravdu efektně. Ne každý pes je však schopen s rozběhem tento cvik udělat, na druhou stranu zase opět musíte zvážit, zda vašeho psa opravdu dokážete chytit. S rozběhem vám pes skočí do náruče s velkou razancí a zdá se tak být mnohem těžší.

Mnoho psů si tento cvik zamiluje, jakby také ne, vždyť jej páneček vlastně chová. Já tento cvik dokonce používám i jako jednu z mnoha forem odměny

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

skok do ruk

(cecil, 19. 8. 2012 12:38)

Skok do ruk je na panovi psa ci sa hned nastve alebo nie.Ale musi sa chciet aj psovi.Raz asi 25 rokov do zadu si spominam na svojho prveho psa.