Jdi na obsah Jdi na menu
 


porodní péče

2. 4. 2008

Péče o psa \ Porodní péče

Po porodu by měla fena se štěňaty být uložena na klidném, teplém místě v bytě, které je nutné chránit před průvanem. Doporučuje se umístit celý vrh v ohrazené bedničce, vystlané novinovým papírem, který můžete pohodlně měnit a udržovat tak štěňátkům čistotu. Štěňata by měla v bedničce zůstat asi 4 týdny. Po skončení porodu by měla být fena vyšetřena veterinářem, jestli jsou na světě již všechna štěňata, a jestli porozená štěňata jsou v pořádku.
Zdravé štěně začne velmi brzy po porodu sát od feny mateřské mléko, které obsahuje protilátky, které je chrání do věku šesti až deseti týdnů.
Termoregulační systém štěněte je asi do čtyř týdnů jejich života v podstatě neúčinný, proto je nutné zajistit štěňatům dostatek tepla. Způsoby zahřívání jsou různé, buď udržujte v místnosti, kde je fena se štěňaty umístěna, teplotu 30-33°C nebo můžete zahřívat přímo porodní bednu. Doporučuje se každých 14 dní snižovat teplotu o 3°C až do doby, kdy se dostanete na obvyklou teplotu. Přímo v porodní bedně je možné zahřívat štěňata dobře zabalenými termofory, infrazářičem nebo mléčnými žárovkami. Je však nutné dbát na to, aby se štěňata o zdroj tepla nepopálila. Teplo z infračerveného zářiče nesmí sálat přímo na štěňata, mohlo by způsobit vysušení kůže a přehřátí nebo popáleniny.